• Erkak tomonidan qarindoshlikni aniqlash uchun DNK testi
«DTL» molekulyar genetik markazi barcha turdagi otalik va qarindoshlikni aniqlashda ixtisoslashgan. Erkaklar o’rtasidagi munosabatlarni aniqlash uchun siz Y xromosoma testini o’tkazishingiz mumkin. XY ayol xromosomalarining juftligida uchramasligi tufayli, ayollarda faqat XX bo’lganligi sababli, bu genetik tahlil faqat erkaklar uchun javob beradi. Ushbu xromosoma ota tarafdan erkakdan erkakka o’tadi, shu bilan birga deyarli o’zgarmaydi, bu hatto eng uzoq qarindoshlar uchun ham qarindoshlikni aniqlashga imkon beradi. Ushbu usulning aniqligi qarindoshlikni tasdiqlashda 99,999999% ga etadi. Erkak tarafida DNK tahlil natijasining mutlaq aniqligi uchun laboratoriya turli mutaxassislar guruhlari tomonidan parallel ravishda ikkita tahlil o’tkazadi. Keyin natijalar laboratoriya mudirining imzosi va muhri bilan tasdiqlanadi.
Qaysi holatlarda erkak tarafidan qarindoshlikni aniqlash uchun DNK testi o'tkaziladi
Ota tarafdan qarindoshlikni aniqlash uchun DNK testini o’tkazishni talab qiladigan ko’plab holatlar mavjud , ulardan ba’zilari:
• Agar ota vafot etgan bo’lsa yoki otaning biomaterialini olishning ilojisi bo’lmasa;
• Qarindoshlikni bilish zaruryati (amaki, bobo, aka-uka, amakivachcha va boshqalar);
• Boshqa davlatga immigratsiya maqsadida;
• Erkak ajdodlaringiz kimligini bilish uchun genealogiya testi;
• Har qanday davlat organlariga (sud, FHDYO, vasiylik organlari, meros olish huquqiga kirish, sud taraflari o’rtasida mulkni taqsimlash va aliment olish uchun) keyingi murojaat qilish uchun rasmiy ekspert xulosasi, sud-genetik ekspertizasi, sud-tibbiy DNK ekspertizasini o’tkazish zarur.
DNK testini qanday qilish kerak erkak chizig'i bilan qarindoshlik
Ota tomonidan qarindoshlikni aniqlashda DNK testini o’tkazish uchun ishtirokchilarning DNK namunasini olish jarayoni butunlay og’riqsiz va taxminan 4-6 daqiqa davom etadi. Ko’pincha, ko’rib chiqilayotgan genetik testda ishlatiladigan DNK namunasi paxta tayoqchasi (bukkal epiteliyasini olish) yordamida olingan so’lak, odamlar orasida so’lak testi deyiladi (standart DNK testi).
Erkak tarafidan qarindoshlikni aniqlash uchun DNK testini qayerda topshirish kerak
Erkak tarafidan qarindoshlikni aniqlash uchun DNK testini o'tkazish:
Erkak tarafidan qarindoshlikni aniqlash uchun DNK testi to'lovi va natijalarni qanday olish kerak
Margilonda erkak tomonidan qarindoshlikni aniqlash uchun DNK testi
Erkak tarafdan qarindoshlikni aniqlash uchun zarur bo’lgan turli xil holatlar mavjud. Tahlil anonim tarzda o’tkazilishi mumkin (tahlil ishtirokchilarining shaxsini tasdiqlamasdan), shuningdek sud maqsadlari uchun jarayonning barcha ishtirokchilarini to’liq identifikatsiyalash bilan amalga oshirilishi mumkin.
Laboratoriyada onalikni aniqlash bo’yicha ko‘p yillik sinovdan o‘tgan yuqori texnologiyali asbob-uskunalar, uslublar va protokollar mavjud, biroq bu ham bizning laboratoriyamizning DNK testlarini o‘tkazish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasuda 1-o‘rinni egallashining asosiy omili emas. Asosiysi, bizda DNK tekshiruvi sohasida ko‘p yillik tajribaga ega xalqaro ekspertlar ishlaydi.

• ДНК-тест установление родства по мужской линии
Молекулярно-генетический центр «ДТЛ» специализируется в области установления отцовства и родства всех видов. Для того чтобы установить родство по мужской линии, Вы можете провести тест Y — хромосомы. В связи с тем, что в парах женских хромосом не встречается XY, а только XX, данный генетический анализ подходит только для мужчин. Эта хромосома передается от мужчины к мужчине по всей отцовской линии, при этом почти не поддается изменчивости, что и позволяет устанавливать родство даже для самых дальних родственников. Точность этого метода достигает 99,999999% на подтверждение родства. Для абсолютной точности результата анализа ДНК по мужской линии лаборатория проводит параллельно два анализа разными группами специалистов. Затем результаты заверяются подписью заведующего лабораторией и печатью.
В каких случаях проводят ДНК анализ на установление родства по мужской линии
Существует много ситуаций, при которых требуется сделать ДНК-тест установление родства по отцовской линии, вот некоторые из них:
• Установление отцовства, если отец умер или нет возможности получить биоматериал отца;
• Необходимость узнать родство по линии (дядя, дедушка, братья, двоюродное родство, троюродное родство и т.д.);
• В целях иммиграции в другое государство;
• Тест на генеалогию, чтобы узнать, кто были Ваши предки по мужской линии;
• Необходимо официальное экспертное заключение, судебно-генетическая экспертиза, проведение судебно-медицинской ДНК экспертизы для дальнейшего обращения в любые государственные органы (суд, ЗАГС, органы опеки, для вступления в права на наследство, раздел имущества между сторонами судебного разбирательства и получения алиментов).
Лаборатория имеет полную аккредитацию и сертификацию. Заключения являются полными и развернутыми. Генетическая экспертиза ДНК становится основным доказательством в судебных спорах и принимается всеми судами и государственными учреждениями Узбекистана.
Как сделать ДНК-тест родство по мужской линии
Процесс взятия пробы ДНК участников для проведения анализа ДНК на родство по отцовской линии полностью безболезненна и занимает около 4-6 минут. Довольно часто образцом ДНК, который используют в рассматриваемом генетическом тесте является ротовой мазок при помощи ватной палочки (забор защечного буккального эпителия), в народе тест по слюне (стандартная проба ДНК)
Где сдать ДНК-тест на установление родства по мужской линии
Сдать ДНК-тест на установление родства по мужской линии возможно:
Как оплатить ДНК-тест на родство по мужской линии и получить результат
ДНК-тест на родство по отцовской линии в Маргилане
Существуют разные ситуации, когда требуется установить родство по линии мужчины или определить отцовство. Анализ может проводиться анонимно (без подтверждения личностей участников анализа), а также может быть исполнен для судебных целей с полной идентификацией всех участников процесса.
Лаборатория имеет высокотехнологичное оборудование и проверенные многими годами работы методики и протоколы для проведения ДНК анализа на родство по отцовской линии в Маргилане, но даже не это является главным фактором того, почему наша лаборатория является №1 в Узбекистане в проведении тестов ДНК. А главным является то, что у нас работают специалисты международного уровня, обладающие многолетним опытом в области ДНК-тестов на определение родства.